Małgorzata Buttitta
Absolwentka Italianistyki na UW oraz Antropologii Kultury na Wydziale Humanistyczno-Filozoficznym na Uniwersytecie w Palermo. Specjalistka od kultury śródziemnomorskiej oraz antropologii jedzenia.
Dziennikarka, komentatorka włoskiej sceny politycznej, wieloletnia korespondentka z Włoch dla gazet, czasopism, radia. Znawczyni Sycylii oraz zagadnień związanych z mafią.
Często zaangażowana społecznie i politycznie. Pod koniec lat '80 pełniła funkcję radnej w gminie Greve in Chianti w Toskanii.
Uczestniczyła w powstawaniu Gambero Rosso, z którego rozwinął się światowy ruch Slow Food. Członkini Slow Food Toscana.
Ekspert w dziedzinie historii i tradycji kulinarnych, uczestniczy w konferencjach międzynarodowych (m.in. z włoskim ministrem Rolnictwa, dla Ambasady Italii w Warszawie, itd.), w międzynarodowych programach edukacyjnych (Włochy, EXPO 2015), w międzynarodowych konkursach kulinarnych.
We współpracy z Tessą Capponi Borawską, przetłumaczyła dziewiętnastowieczne dzieło Pellegrino Artusiego „Sztuka dobrego gotowania”, które dzięki staraniom instytutu CasArtusi oraz Instytutów Włoskich w Warszawie i Krakowie ukazało się jesienią 2017, nakładem wydawnictwa MUZA.
Znawczyni również historii i tradycji kulinarnych Polski.
Autorka książki „Niezapomniana kuchnia Warmii i Mazur”, pierwszej publikacji opowiadającej o dawnej kuchni warmińskiej, mazurskiej, wschodniopruskiej. Kulinarny reportaż z poszukiwania śladów kuchni zawiera blisko 300 oryginalnych, dawnych receptur.
Obecnie pracuje nad odnalezionym przez nią rękopisem z 1825 roku autorstwa Marcjanny z Jawornickich Oborskiej, zawierającym blisko 350 przepisów. W publikacji znajdą się również gospodarskie zapiski autorki na tle historii rodzinnych z XIX wieku z dworu w Proszewie na Mazowszu. Na razie wydany jest w formie broszury abstrakt z rękopisu wraz z komentarzem.
Założycielka i prezes Fundacji Akademia Pana Wielądko (www.akademiapanawieladko), która, przy wsparciu fachowców najwyższej klasy, będzie się zajmować interdyscyplinarnie wszystkim, co związane z najszerzej pojętymi kulinariami, od historii po współczesność.
Juror na konkursach kulinarnych, wykładowczyni, uczestniczy w konferencjach, panelach, audycjach radiowych, telewizyjnych, pisze do polskich magazynów, a także czasem na niniejszej stronie ( )
Obecnie na stałe współpracuje z pismem Kukbuk, gdzie prowadzi obszerną rubrykę "Sezonówki".